Yazılı köyü yolları
A. ALMACA : Merhaba, Yazılı köyünün yol olmaktan çıkmış olduğu yorumuna ben de katılıyorum. Mevcut asfalt diye nitelendirilen yolun bir an önce düzeltilmesini umuyorum. Ayrıca Mezarlık yolu olarak bilinen yağmur yağdığında araçların hareket bile edemediği yol (yol diyemeyeceğim) bir an önce elden geçirilmeli gerekli yerlere künkler konulmalı ve asfalt yapılmalı. Bunu sayın yetkililerimizden istirham ediyorum. Saygılarımla..

koy yollari hakk
h.altiokka : Yazili koyunun yollari Yol olmaktan cikmis,keci yoluna donmustur.hukumetin sadece belli koyleri degil,tum ilce koylerini irdeleyip esit hizmeti goturmesi gerekmezmi?

Arapgir postası
nevgiz : Fethi Gemuhluoğlunu anma töreninde Arapgir Postasının olmamayışı çok manidardır.Fethi Gemuhluoğlu ki yazma orucunu Arapgir postasında bozmuş. Arapgir postası onun için hep önemli olmuştur.

BAŞARILAR
HAMZA ÇALGAN : ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIN MİLLİ EĞİTİMDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYE HİZMETLERİNDE DE BAŞARILI OLACAĞINDAN EMİNİM.AYRICA PARTİMİZE DE BUNCA YIL EMEK VERMİŞ BİR ARKADAŞIMIZI BÖYLE BİR HİZMETE LAYIK GÖRDÜĞÜ İÇİN HALUK BAŞKANIMIZA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİZ. HAMZA ÇALGAN HEKİMHAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

bassagligi
H.ALTIOKKA : Tüm Arapgirlilerin başı sağolsun.Sayın Aslanoglu gerçekten caliskan ve milliyetçi bir kimliğe sahipti.allah gani gani rahmet eylesin.


ali sağlam : memleketimize hayırlı uğurlu olur işallah emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz..

resimler
Nihat AYDIN : sayınyetkili haberlerinizde kullandığınız resimler çok belirsiz lütfen daha net ve çok resim yayınlr mısınız

Arapgir Türkülü halk oyunlarının derlenmesi
veysiALEMDAROĞLU : Arapgir türkülü halk oyunlarınının derlenmesi konusunda bana yardımlarını esirgemeyen sayın belediye başkanımız Haluk CÖMERTOĞLU na teşekkürlerimi sunarım

Tebrik
Selman SAĞLAM : Allah hayırlı etsin...

guuzel
iismail : cok gzl olmus kurtlar vadisi hakkinda da yazn..

ANKARA
ARAPGİR »
Başkan İstanbul Gezisini Değerlendirdi
Biz dedik, birlik olduk. İstanbul Taksim Meydanındaki The Green Park Otelinin salonuna “BİZ ARAPGİRLİYİZ” diye yazdırdık.
“BİZ ARAPGİRLİYİZ”

23 Ocak 2013 günü yaptığımız   Arapgirliler Buluşmasını gerçekleştirmenin  vermiş olduğu mutluluğu değerli Arapgir Postası okuyucuları ile de paylaşmayı bir sorumluluk olarak hissettik,  böylesine   muhteşem  bir organizasyonu tertip  eden herkesin emeklerine ve gönüllerine  sağlık. Arapgirliler olarak istişare etmek üzere  birlikte yola çıktık ve bu yolda Sayın Valimiz bizlere önderlik etti. Geçmişimize atıfta bulunarak “İSTİKBAL KÖKLERDEDİR” dedi ve bu söylemiyle bizleri son derece onurlandırdı.  Son yıllarda başlatmış olduğumuz restorasyon çalışmalarımıza ve kültürel faaliyetlerimize tam destek olacağının sözünü verdi. Bu sözü  verdiren de bizim davetimize icabet eden  salondaki tüm şerefli hemşerilerime ve sayın Kaymakamımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Gerçekten de  yaptığımız bu buluşma  bizi de onurlandırdı ve dört yıldır geceyi gündüzümüze katarak koşturduğumuz  toplantılarımız arasında en verimli toplantılarımızdan birisi oldu.  ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Metin SÖZEN hocamızın aramızda bulunması da toplantılarımıza ayrı bir değer kattı. Değerli iş adamlarımız, , Akademisyenlerimiz  ve

Bürokratlarımızın, gözlerinin içi gülen sevecen ve Arapgir Sevdalısı insanlarımızın emrinde olmak, Arapgirin mazisine uzanan, geleceğine ışık tutan,  günlük sorunlarını tespit ederek çözüm üreten toplantılar yapmak   ne mübarek, ne kadar sevabı bol olan organizasyonlardır. Buna gönülden inanmak ve ortak akıl bilinciyle böylesine başarılı çalışmaları rutin hale getirerek devam ettirmemiz gerektiği düşüncesindeyiz.

Sahip olduğumuz medeniyetimizi,  Yukarı Fırat Havzasını,    kültürümüzü, ilmimizi, birlikte yaşamı, üretim ve tasarruf anlayışımızı, misafirperverlik yönümüzü, komşusunu aziz, insanını kıymetli tutan,  malını emanet bilen Arapgir e has kültürümüzü anlayabilsek ve anlatabilsek, bu sinerjiyle  turizm kenti olabilsek.  Restore ettirdiğimiz  konakları butik konak olarak işletmecileriyle buluşturup birer yaşayan kültür elçileri, birer Arapgir mutfağı, folklor icra merkezleri, musiki – fasıl konakları, stres atma yerleri haline getirebilsek işte o zaman Arapgir imize  ayrı bir değer katacağız. Bünyesinden çıkardığı Paşaları, Meşhur üzümü, enfes yemekleri ile nam salmış Arapgir, ilmi ile de  dünyanın en eski yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. İlçemizin , görünen ve görünmeyen zengin mirası ve tarihi, kültürel değerleri, el sanatları  ile  de büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanmaktayız.

Bunun için tarih ve kültür turizmini canlandırmak üzere hazırladığımız  birbirinden değerli projeleri hayata geçirmek  amacıyla  Kaymakamlık ve KUDEB başta olmak üzere bütün kurumlarla sıkı bir iş birliğine giderek yoğun bir çalışma hamlesi başlattık. Arapgir’ in son dört yıl içerisinde kabuk değiştirmeye başladığı, bu değişimi yaşarken de hiçbir konunun dışlanmadığını, yemek kültürüyle, yöresel ürünlerin pazarlarda temsiliyle, folklorik özellikleriyle, müzik ve halkoyunlarıyla, tarih ve kültür mirasıyla, kadim değerleriyle bir bütünlük içerisinde tam bir kalkınma modeli uygulanmaktadır.     Artık dünyada ülkeler değil Tarihi Kentler yarışıyor. Biz de şanlı geçmişimizle  yarışa devam eden  kentlerden birisiyiz. Tarihi ve Kültürel varlıklarımızı fark ediyoruz, envanter kayıtlarımızı oluşturduk, yenilerini kayıt altına almaya devam ediyoruz. Kimlikli ve yaşanılır bir kent olma yolunda koşar adımlarla yürümeye başladık.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden Prof. Dr. Gülen ÇAĞDAŞ,  Prof Dr. Kemal Kutgün EYÜPGİLLER ve ekibine,  ilçenin imar planını hazırlayan Prof. Dr. Mehmet OCAKÇI ve Doç. Dr. Engin EYÜPOĞLU ile ekibine, bu çalışmalarda bizlere desteklerini esirgemeyen Arapgir Kültür Derneğine, bizi satırlarına taşıyan Arapgir Postası Gazetesi sahibine ve çalışanlarına teşekkür ederim.

Belediye olarak Arapgir’ in yüzyıllardır önü alınamayan büyük bir göç yaşadığını bilmekteyiz. Yetişmiş insan kaynağımızı ve sermaye gücümüzü başka kentlere göndermiş olmamızın verdiği imkansızlıklar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntılarla mücadele etmekteyiz. Üretkenliğin kayba uğradığı, olumsuz bir dedikodu kültürünün şehri tesiri altında tutarak tüketen, hazırcı bir anlayışın hâkim olduğu bir toplum yapısının oluştuğunu düşünmekteyim. Bu sorunun çözümünün ise yine yıllara bağlı olarak uzun soluklu çalışmalarla mümkün olacağını, dışarıya entegre olmak ama, içerideki insanımızla motive olarak turizm ve üretim eksenli ortak düşünceden geçeceğine inanıyorum. Turizm pastasından daha fazla pay almak için belediye olarak başta temsil ve tanıtım faaliyetleri olmak üzere tarihi eserlerin restore edilerek gün yüzüne çıkartılması, ilçeye kent müzesi kurulması, modern şehirciliğin gerektirdiği temel ilkelere önem vererek mevcut varlıklarımızı iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

Eski dönemin borçlarından ve kuralsızlıklarından kaynaklanan ciddi bir maddi sıkıntı ile karşı karşıya olduğumuzun, ancak kendi imkanlarımızla bir yandan borçları ödemeye, bir yandan da ilçeye kalıcı yatırım ve hizmetler  yapmaya devam ediyoruz.  Alt yapıda 40  yıl önce yapılan içme suyu ana isale hattını  gözeden depolara kadar belediyeye külfet getirmeden Cenab- ı Allahımızın ve dostlarımızın yardımlarıyla halkımızın hizmetine  sunduk. Bu sistem ilçeyi bir asır hizmet edecek kapasitededir. Yıllardır arsaların  satıldığı,  fakat yolları ve diğer alt yapı hizmetleri yapılmadan yerleşime açılan bölgelerdeki olumsuzlukları giderdik.   Yeni mahalle sanayi sitesi civarı,  Mehmet Akif mahallesinin büyük bir kısmı, Çobanlı mahallesi Türüdü deresine kadar olan alanda kanalizasyon ve içme suyu şebekelerini tamamen yeniledik.  2013 yılında da Berenge deresi üzerinde kamulaştırdığımız alana  arıtma sistemini inşa ederek yeni yaptığımız ana kolektör hatlarını buraya kavuşturarak büyük bir çevre temizliği yapmış olacağız.

Sosyal barışı sağlama adına çok şeyin yapıldığı Arapgir’ de ve bölgemizde bugüne kadar her etnik kökenden insanların barış içerisinde yaşadıkları bir şehir oluğunu, kardeşlik ortamının sağlanmasında belediyenin tavrının önemli olduğunu biliyoruz. Biz her kesimden insanları kucaklıyoruz, herkesin doğduğu yere, diline, dinine,inancına saygı duyarak sosyal barışı sağlamaya çalışan bir belediyecilik yapmak için mücadele ediyoruz. Bu güne kadarki hizmetlerimizde hiç partizan bir tavrımız olmamıştır. Hizmetlerden önceliğimiz ihtiyaçlar ve imkanlardır, halkımıza   bize yakın  ve uzak diyebileceğimiz birtutum içerisine girmedik.

Arapgir Tarihi İpek Yolunun durak kentlerinden birisidir. Bu özeliği ile hem tarih, hem kültür, hem de ekonomisinde yaşadığı canlılık ile Karadeniz ve Akdeniz bölgesi arasında köprü vazifesi üstlenmiş huzur ve sükunetin hakim olduğu yaşanılabilir bir şehirdir.

 
Facebook ta Paylaş
Bu habere Facebook'tan yorum yaz...

Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamıştır...
Bu yaz Arapgir'e gidecek misiniz?


İlçemiz Gocu (Aktaş) Köyü Dişterik mezrasından Ali Sağlam'ın eşi Havva Sağlam tedavi görmekte olduğu hastanede perşembe günü vefat etmiştir.(19/02/2016)
haberarapgir.com - 2011 © Her Hakkı Saklıdır.